Facebook YouTube

Prawidłowa konserwacja wózka dziecięcego

Konserwacja wózka dla dzieci
13 maja 2019

Prawidłowa konserwacja wózka dziecięcego

W natłoku obowiązków związanych z opieką nad małym dzieckiem niestety często zapominamy o prawidłowej konserwacji, co przeważnie prowadzi do pojawienia się korozji, odgłosów skrzypienia lub nawet do poważniejszych uszkodzeń wózka.  Być może zapominamy o konserwacji naszego wózka dziecięcego ponieważ innych produktów typu krzesełka do karmienia, łóżeczka dziecięce czy foteliki samochodowe nie musimy tak często konserwować. Pamiętajmy jednak, że te produkty nie są używane na zewnątrz, więc nie są tak narażone na działanie szkodliwych warunków.

Elementami wózka, które wymagają najczęstszej i najdokładniejszej konserwacji są koła, hamulce i zawieszenie. Dlaczego? Ponieważ mają kontakt z piachem i kurzem, które potrafią dostać się nawet do najlepiej uszczelnionych mechanizmów. Elementy zawieszenia, hamulce, koła i ich okolice należy regularnie czyścić z piachu i innych zanieczyszczeń, a w okresie zimowym, kiedy chodniki posypane są solą, czyszczenie zalecane jest nawet po każdym spacerze. Efekty braku konserwacji zima odczujesz i usłyszysz wiosną…

Nie używaj smaru! Smar w połączeniu z piachem zmienia się w kamień i może spowodować poważniejsze uszkodzenia wózka jak np. złamanie zębatki hamulca. Do konserwacji elementów zawieszenia używaj wyłącznie szybko odparowujących specyfików czyszcząco-smarujących typu WD40. Natomiast do konserwacji plastikowych mechanizmów wózka najlepszy będzie silikon w sprayu. Mechanizmy te nie wymagają tak częstej konserwacji jak okolice kół. Wystarczy użycie silikonu raz w roku (najlepiej po zimie).

Konserwacja wózka dla dzieci

Często pytacie Państwo czemu w naszych instrukcjach obsługi nie opisujemy sposobu zdejmowania tapicerki do prania. Odpowiedź jest prosta: tapicerki wózka dziecięcego nie należy prać! Jej zdejmowanie również nie jest zalecane, ponieważ istnieje ryzyko nieprawidłowego ponownego założenia jej na stelaż wózka. Tapicerka jest integralna częścią wózka, w dużej mierze odpowiedzialną za jego bezpieczeństwo. Testy na zgodność z europejską norma bezpieczeństwa EN 1888 wykonywane są z tapicerką, a niektóre z nich dotyczą wyłącznie tapicerki i jej wpływu na bezpieczeństwo Twojego dziecka. Dlaczego nie należy prać tapicerki? Ponieważ zawiera ona różnego rodzaju elementy konstrukcyjne i wypełniające, które podczas prania mogą ulec uszkodzeniu lub uszkodzić tapicerkę. Przykładowo napy mogą skorodować, płyty wiórowe rozmoknąć i pod ciężarem dziecka złamać się, a owata zbić się w grudki.

Jak więc czyścić tapicerkę wózka dziecięcego? Podobnie jak fotel w samochodzie, czy meble tapicerowane w domu, czyli zapierać gąbką z detergentem, a po czyszczeniu pozostawić w miejscu o dobrej wentylacji do całkowitego wyschnięcia. Pamiętaj, że sucha tkanina na zewnątrz nie oznacza, że Twój wózek jest już wysuszony. Wilgoć nadal może pozostawać w gąbkach i innych wypełniaczach. Ze względu na powyższe zagrożenia wynikające z niewłaściwego czyszczenia tapicerki, odradzamy kupowanie używanych wózków dziecięcych. Przed sprzedażą wózka, często tapicerka zostaje wyprana mechanicznie lub poprzez namoczenie. Jeśli tak się stało, to efekty wyjdą dopiero gdy posadzisz dziecko w wózku.

Konserwacja wózka

Szczegółowe zasady konserwacji wózków dziecięcych marki EASYGO znajdziesz w instrukcji obsługi, która dołączona jest do każdego wózka. Instrukcję możesz również pobrać w wersji elektronicznej z naszej strony internetowej. Znajdziesz ją w karcie danego modelu wózka. Dla ułatwienia podajemy zasady konserwacji poniżej:

  • Metalowe elementy można czyścić wilgotną szmatką z użyciem delikatnego detergentu. Po czyszczeniu należy wytrzeć produkt do sucha aby zapobiec korozji.
  • Tapicerkę można czyścić wilgotną szmatką z użyciem delikatnego środka piorącego. Po czyszczeniu produkt należy wysuszyć wieszając tapicerkę w miejscu, gdzie nie jest narażona na długotrwałe działanie promieni słonecznych lub pozostawić rozłożony w miejscu, gdzie jest dobra wentylacja.
  • Nie należy prać elementów tapicerki w pralce, wirować mechaniczne ani długotrwale namaczać ze względu na zastosowanie elementów konstrukcyjnych (usztywnienia, wzmocnienia, wypełnienia).
  • Nie należy używać wybielacza. Używać wolno jedynie delikatnych detergentów.
  • Jeśli produkt uległ zmoczeniu, należy wytrzeć metalowe elementy do sucha i pozostawić rozłożone do całkowitego wyschnięcia w miejscu o dobrej wentylacji.
  • Nie należy narażać produktu na długotrwałe działanie promieni słonecznych, ponieważ tapicerka oraz plastikowe elementy mogą ulec odbarwieniu lub uszkodzeniu.
  • Części ruchome należy okresowo konserwować używając szybko odparowujących środków czyszcząco-smarujących typu WD-40.
  • Należy regularnie sprawdzać ustawienie pasów bezpieczeństwa i innych elementów posiadających możliwość regulacji.
  • Należy regularnie czyścić koła, hamulce i elementy zawieszenia z piasku, soli i innych zabrudzeń. Nie należy używać smaru w miejscach, do których może dostać się piach.
  • Unikać kontaktu ze słoną wodą (woda morska, morska bryza, sól drogowa), aby uniknąć korozji.
  • Dopuszczalny przedział temperatur użytkowania wózka: od -5 do +35 °C.

 

konsrwacja wózka, konserwacja wózka dla dzieci, wózek dla dzieci, sposoby konserwacji wózka