Facebook YouTube

Rodzaje kół w wózkach dziecięcych

Virage Ecco
13 maja 2019

Rodzaje kół w wózkach dziecięcych

Podstawowym elementem wózka dziecięcego, decydującym o tym po jakich nawierzchniach możemy jeździć, są koła. Producenci oferują różne rozwiązania w swoich modelach wózków zarówno tych wielofunkcyjnych jak i spacerowych. Postaramy się przybliżyć Państwu najczęściej spotykane rodzaje kół stosowanych w wózkach dziecięcych.

Koła możemy podzielić pod względem ich rozmiaru i materiału z jakiego wykonane są opony:

  1. Małe czy duże?

Małe koła to niska waga i małe rozmiary po założeniu, czyli wózek świetnie sprawdzi się na równych nawierzchniach i zajmie mało miejsca w bagażniku. Łatwo będzie go również zabrać w podróż samolotem. Jeśli często przemieszczasz się ze złożonym wózkiem i kilka razy dziennie składasz go i rozkładasz, to kompaktowy wózek z małymi kołami będzie dla Ciebie właściwym wyborem. Przykładem wózka spacerowego o powyższych cechach jest MINIMA marki EASYGO.

Duże koła zarówno w wózku wielofunkcyjnym jak i spacerowym to wyższa waga, ale za to lepiej poradzą sobie na nierównościach lub na śniegu. Twój wózek nie będzie tak kompaktowy po złożeniu jak spacerówka z małymi kółkami typu MINIMA i zajmie więcej miejsca w bagażniku. Jeśli jednak rzadko przewozisz wózek samochodem i przemierzasz dłuższe dystanse po często nierównych chodnikach pokonując dziesiątki krawężników dziennie, to wózek dziecięcy na większych kołach będzie dla Ciebie wygodniejszy. W naszej ofercie posiadamy następujące modele wózków wielofunkcyjnych i spacerowych z dużymi kołami: VIRAGE ECCO, SOUL AIR, OPTIMO, OPTIMO AIR, QUANTUM AIR i QUANTUM ALU.

Virage Ecco

  1. Rodzaje opon w kołach wózków dziecięcych

Ważny jest również materiał z jakiego wykonane są koła Twojego wózka, a w zasadzie ich opony. Często pytacie Państwo czy koła są „plastikowe” czy „gumowe” i niestety jest to pytanie nieprecyzyjne, ponieważ są to określenia zbyt ogólne. Większość producentów wózków dziecięcych stosuje 3 rodzaje opon w swoich kołach:

EVA – potocznie zwane „kołami piankowymi”. Jest to najlżejszy materiał, ale też najbardziej standardowy. Stosuje się go głównie w modelach wózków spacerowych typu „parasolka” i w spacerówkach z pełną rączką w przystępnych cenach. Nie jest to plastik! Z materiału tego wykonuje się między innymi lekkie podeszwy w butach sportowych. Zaletą jest niska waga i przystępna cena, ale koła EVA najszybciej się zużywają oraz wbijają się w nie kamyki. Ten typ kół stosujemy w modelach wózków spacerowych NITRO, VIRAGE i QUANTUM ALU.

PU (poliuretan) – dokładne określenie to elastomer poliuretanowy. Jest to najlepsze tworzywo stosowane do produkcji opon w kołach wózków dziecięcych. Jest lekkie i odporne na ścieranie. Nie twardnieje zimą i nie mięknie latem. Nie pozostawia śladów na posadzce, więc śmiało można używać wózka w domu.  Jeśli opona jest wysoka, to amortyzacja będzie bardzo zbliżona do koła pompowanego. Jeśli opona jest niskoprofilowa, to nie należy się obawiać, że się szybko zetrze. W koła z poliuretanu nie wbijają się kamyki i są niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia. Niestety takie koła są dużo droższe niż koła z tworzywa EVA co oczywiście przekłada się na cenę całego wózka. Myśląc jednak o intensywnym użytkowaniu wózka dziecięcego przez 2-3 lata warto zainwestować i nie martwic się o konieczność dokupywania nowych kół w przyszłości. Z tego materiału produkowane są koła naszych najpopularniejszych wózków spacerowych OPTIMO, MINIMA i MINIMA PLUS. Model OPTIMO można również kupić jako zestaw 2w1 lub 3w1.

Virage Ecco

Koła pompowane – posiadają gumową oponę z dętką (często nazywane za kołami gumowymi). Są to najbardziej pożądane ale też najcięższe koła stosowane w wózkach dziecięcych i trzeba liczyć się z koniecznością okresowego pompowania lub uszkodzenia dętki. Mogą pozostawiać ślady na posadzkach, więc jeśli Twój wózek stoi na kołach w domu, to pamiętaj o podłożeniu jakiegoś zabezpieczenia pod opony. Koła pompowane zapewniają jednak najlepszą amortyzację i najlepiej sprawdzą się zimą na zaśnieżonych chodnikach. Wózek będzie jechał cicho nawet po kostce brukowej, a dziecko nie będzie odczuwało nieprzyjemnych wibracji. Z tych powodów stosujemy je w naszych wózkach wielofunkcyjnych 2w1 i 3w1, ponieważ przewożone są w nich noworodki, które mają delikatny układ kostny. Małe dzieci również często śpią podczas spaceru, więc komfort jazdy jest kluczowy.

Wózki wielofunkcyjne marki EASYGO z pompowanymi kołami to OPTIMO AIR i SOUL AIR. Do niektórych modeli oferujemy możliwość dokupienia kompletu kół pompowanych, dzięki czemu uzyskujemy możliwość dostosowani kół do nawierzchni. Jest to rozwiązanie optymalne. Takimi modelami są wózki spacerowe OPTIMO i QUANTUM ALU. Fakt, że większość chodników w Polsce wykonana jest kostki brukowej, sprawia, że często rodzice wybierają również wózki spacerowe z kołami pompowanymi jak choćby model QUANTUM AIR.

Quantum

Koła żelowe – Często pytacie Państwo o koła żelowe. Określenie to jest jednak mylnie stosowane. Żadna opona nie jest wykonana z żelu i żadne koła nie jest nim wypełnione. Zazwyczaj tym mianem określane są koła z piankową lub gumową wkładką zamiast dętki. Opona zazwyczaj wykonana jest z gumy, a twardość koła uzależniona jest od twardości materiału,  z którego wykonana jest wkładka. Koła określane w ten sposób czasem posiadają imitację wentyla, która może wprowadzić w błąd i sugerować, że koła są pompowane. Nie uważamy ich za właściwe rozwiązanie i nie stosujemy w naszych modelach wózków dziecięcych.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się pomocny i wyjaśni Państwu nieścisłości, które często pojawiają się w dostępnych w Internecie opisach wózków dziecięcych. Jak zwykle wybór właściwego rozwiązania uzależniony jest od budżetu jakim dysponujemy i od sposobu w jaki chcemy eksploatować dany wózek.