Facebook YouTube

Jak wybrać wózek spacerowy?

14 lutego 2019

Jak wybrać wózek spacerowy?

Jak wybrać wózek spacerowy?

Wielu z Państwa zadaje nam pytanie, jaki wózek spacerowy wybrać. Odpowiadamy, że to zależy od Państwa priorytetów. Trudno określić, czy lepszy jest wózek spacerowy z dużymi pompowanymi kołami i przepinanym siedziskiem idealny na zimę i w nierównym terenie (np. OPTIMO AIR), czy minimalistyczny miejski wózek, którego głównymi zaletami są niska waga, łatwość obsługi i małe rozmiary po złożeniu (np. MINIMA). Są to wózki zupełnie inne i sprawdzą się w innych warunkach. Czasem najlepszy wybór stanowią dwa modele w przystępnej cenie zamiast jednego bardzo drogiego, który i tak nie będzie idealny na każdą okazję.

Wybierając wózek spacerowy zwróć uwagę na następujące szczegóły:

  1. Koła – ich rozmiar i materiał z którego wykonane są opony.

Małe koła to niska waga i małe rozmiary po założeniu, czyli wózek świetnie sprawdzi się na równych nawierzchniach i zajmie mało miejsca w bagażniku. Łatwo będzie go również zabrać w podróż samolotem. Jeśli często przemieszczasz się ze złożonym wózkiem i kilka razy dziennie składasz go i rozkładasz, to kompaktowy wózek z małymi kołami będzie dla Ciebie właściwym wyborem. Przykładem wózka spacerowego o powyższych cechach jest MINIMA marki EASYGO.

Duże koła w wózku spacerowym to wyższa waga, ale za to lepiej poradzą sobie na nierównościach lub na śniegu. Twoja spacerówka nie będzie tak kompaktowa po złożeniu jak wózek z małymi kółkami typu MINIMA i zajmie więcej miejsca w bagażniku. Jeśli jednak rzadko przewozisz wózek samochodem i przemierzasz dłuższe dystanse po często nierównych chodnikach pokonując dziesiątki krawężników dziennie, to wózek spacerowy na większych kołach będzie dla Ciebie wygodniejszy. W naszej ofercie znajdziesz następujące modele spacerówek z dużymi kołami: VIRAGE ECCO, OPTIMO, OPTIMO AIR, QUANTUM AIR i QUANTUM ALU.

Wózek spacerowy VIRAGE ECCO

Ważny jest również materiał z jakiego wykonane są koła wózka, a w zasadzie ich opony. Często pytacie Państwo czy koła są „plastikowe” czy „gumowe” i niestety jest to pytanie nieprecyzyjne, ponieważ są to określenia zbyt ogólne. W naszych wózkach spacerowych stosujemy 3 rodzaje opon do kół:

EVA – potocznie zwane „kołami piankowymi”. Jest to najlżejszy materiał, ale też najbardziej standardowy. Stosuje się go głównie w modelach wózków spacerowych typu „parasolka” i w spacerówkach z pełną rączką w przystępnych cenach. Nie jest to plastik! Z materiału tego wykonuje się między innymi lekkie podeszwy w butach sportowych. Ten typ kół stosujemy w modelach wózków spacerowych VIRAGE i QUANTUM ALU.

Wózek spacerowy Virage

PU (poliuretan) – dokładne określenie to elastomer poliuretanowy. Jest to najlepsze tworzywo stosowane na kołach wózków spacerowych. Jest lekkie i odporne na ścieranie. Nie twardnieje zimą i nie mięknie latem. Nie pozostawia śladów na posadzce. Jeśli opona jest wysoka, to amortyzacja będzie bardzo zbliżona do koła pompowanego. Jeśli opona jest niskoprofilowa, to nie należy się obawiać, że się szybko zetrze. Z tego materiału produkowane są koła naszych najpopularniejszych wózków spacerowych OPTIMO, MINIMA i MINIMA PLUS.

Koła pompowane – posiadają gumową oponę z dętką. Są to najbardziej pożądane ale też najcięższe koła stosowane w wózkach spacerowych i trzeba liczyć się z koniecznością okresowego pompowania lub uszkodzenia dętki. Mogą pozostawiać ślady na posadzkach, więc jeśli Twoja spacerówka stoi na kołach w domu, to pamiętaj o podłożeniu jakiegoś zabezpieczenia pod opony. Koła pompowane zapewniają jednak najlepszą amortyzację i najlepiej sprawdzą się zimą na zaśnieżonych chodnikach. Wózek będzie jechał cicho nawet po kostce brukowej, a dziecko nie będzie odczuwało nieprzyjemnych wibracji. Wózki spacerowe marki EASYGO z pompowanymi kołami to OPTIMO AIR, QUANTUM AIR i SOUL AIR. Do niektórych modeli spacerówek oferujemy możliwość dokupienia kompletu kół pompowanych, dzięki czemu uzyskujemy możliwość dostosowani kół do nawierzchni. Jest to rozwiązanie optymalne. Takimi modelami są wózki spacerowe OPTIMO i QUANTUM ALU.

  1. Rodzaj siedziska

Siedziska przepinane (przodem lub tyłem) lub zamontowane na stałe:

Siedzisko przepinane w spacerówce daje możliwość montażu zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Jest to funkcja przydatna zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju dziecka. Małe dziecko często poszukuje kontaktu wzrokowego z rodzicem, a rodzic chce mieć dziecko „na oku”, zwłaszcza, że często przewożone jest w pozycji leżącej. Jednak jak zwykle nie ma nic za darmo. Przepinane siedziska są zazwyczaj nieco węższe i krótsze niż siedziska montowane na stałe i mogą okazać się zbyt ciasne dla dziecka w wieku 2 – 3 lat. Wynika to z konstrukcji wózka – wypinane siedzisko posiada własną ramę dookoła, która ma minimum 1 cm szerokości na całym obwodzie, więc tracimy minimum 2 cm miejsca dla dziecka. Czasem system wpinania odbiera kolejne centymetry. Standardowa szerokość siedzisk spacerowych z możliwością montażu przodem i tyłem wynosi do 33 cm. Nie zniechęcaj się jednak do tego rozwiązania. Zazwyczaj wózek spacerowy z przepinanym siedziskiem jest przecież częścią wózka 2w1 lub 3w1 i z pewnością Twojemu dziecku będzie wygodnie przynajmniej przez 2 lata. W ofercie marki EASYGO ten typ siedziska posiadają modele wózków OPTIMO i OPTIMO AIR oraz SOUL.

Optimo

Siedzisko zamontowane na stałe jest standardem w większości wózków spacerowych. Jest to idealne rozwiązanie dla nico starszych dzieci. Takie siedziska zazwyczaj certyfikowane są dla dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy i jeśli wybierzesz wózek z wysokim oparciem i wygodnym stopniem, na którym starsze dziecko może oprzeć nóżki, to taka spacerówka posłuży nawet do 3 lat. Siedziska spacerowe montowane na stałe zazwyczaj posiadają szerokość od 33 cm do 40 cm. Jeśli wybierzesz spacerówkę z szerokim oparciem, to świetnie sprawdzi się również zimą, kiedy Twoje dziecko ubrane jest w gruby pikowany kombinezon. W naszej ofercie znajdą Państwo 4 wózki spacerowe, których siedziska mają szerokość 40 cm: QUANTUM AIR, QUANTUM ALU, VIRAGE i VIRAGE ECCO. Wybierając jedną z tych spacerówek nie przepniesz siedziska tyłem do kierunku jazdy, ale pamiętaj, że starsze dzieci nie lubią być przewożone tyłem.

Podsumowując jeśli kupujesz wózek spacerowy dla młodszego dziecka to najlepszym wyborem będzie spacerówka z przepinanym siedziskiem. Jeśli natomiast szukasz wózka spacerowego dla starszego dziecka to wybierz siedzisko montowane na stałe i najlepiej z szerokim siedziskiem.

Siedziska 0+ i 6+:

Siedzisko 0+ jest certyfikowane dla dzieci od narodzin do 15 lub 22 kg wagi (w zależności od wersji normy EN 1888). Oznacza to, że na takim siedzisku można przewozić dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siadać i są młodsze niż 6 miesięcy. UWAGA! Oparcie wózka zawsze musi być rozłożone do pozycji leżącej (najbardziej leżącej jaka jest możliwa do ustawienia w danym modelu wózka spacerowego). Tego typu siedziska są bardzo modne w zachodniej Europie, Azji i w Stanach Zjednoczonych. Rodzice często decydują się na korzystanie wyłącznie z wózka spacerowego już od narodzin dziecka. Być może uzależnione jest to od lepszej jakości chodników niż w naszym kraju, a być może od natłoku ludzi na ulicach. W obu przypadkach wózek spacerowy z pewnością będzie wygodniejszy niż duży wózek z gondolą. W Polsce siedziska 0+ również zyskują coraz większą popularność, ale zazwyczaj i tak w początkowej fazie życia dziecka stosujemy gondolę.

Siedzisko 0+ musi rozkładać się do w taki sposób, żeby kąt między siedziskiem a oparciem wynosił minimum 150 stopni. Dodatkowo wózek spacerowy dla dzieci od narodzin musi posiadać specjalny system pasów bezpieczeństwa, w którym masy biodrowe niejako owiją dziecko dookoła, a pasy naramienne muszą posiadać regulację wysokości, tak, żeby można było dopasować je do wzrostu noworodka. Na pierwszy rzut oka takie pasy mogą wydawać się zbyt ciasne dla większego dziecka, ale jest to tylko złudzenie. Pasy 0+ są o wiele pewniejszym zabezpieczeniem, ponieważ ściślej przylegają do ciała dziecka i zmniejszają ryzyko niewłaściwej regulacji pasów. Siedziska 0+ posiadają modele NITRO, VIRAGE i VIRAGE ECCO marki EASYGO.

Virage Ecco

Siedzisko 6+ jest najczęściej spotykanym siedziskiem zarówno w wózkach spacerowych jak i wielofunkcyjnych. Jest ono przystosowane dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siadać (i to jest najważniejszy warunek) i są w wieku powyżej 6 miesięcy. Jeśli Twoje dziecko osiągnęło już wymagany wiek, ale jeszcze samodzielnie nie siada NIE UŻYWAJ jeszcze siedziska. Pasy bezpieczeństwa to standardowe pasy 5-punktowe, czyli takie, których pasy biodrowe wszyte są w boczne krawędzie oparcia. Pasy naramienne mogą posiadać regulacje wysokości, ale norma EN 1888 tego nie narzuca. Siedziska 6+ posiadają następujące modele wózków spacerowych marki EASYGO: OPTIMO, OPTIMO AIR, QUANTUM AIR, MINIMA i MINIMA PLUS

Informację o tym, czy siedzisko w danym wózku jest typu 0+ czy 6+ znajdziesz na etykiecie ostrzegawczej przyszytej do jednego z pasków biodrowych 5-punktowych pasów bezpieczeństwa oraz na głównej etykiecie ostrzegawczej, która powinna być widoczna w trakcie użytkowania wózka. UWAGA! Nie będzie tak napisane, że siedzisko jest „0+” lub „przystosowane dla dziecka od narodzin”. Norma wymaga jedynie aby siedziska 6+ posiadały informację, że siedzisko przeznaczone jest dla dzieci powyżej 6 miesięcy. Oznacza to, że jeśli na etykiecie nie ma takiej informacji, to siedzisko może być używane dla dzieci od narodzin. Jeśli oglądasz wózek w sklepie i nie posiada on etykiet ostrzegawczych w opisanych wyżej miejscach, nie kupuj takiego wózka, ponieważ jego producent nie przestrzega wymagań normy bezpieczeństwa EN 1888.

  1. Zadaj sobie pytanie, gdzie będziesz najczęściej używać wózka spacerowego.

Produkujemy wózki od ponad 10 lat i wiemy, że nie ma idealnego wózka spacerowego na każdą okazję. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup 2 spacerówek.

Jedna z nich powinna być większa z dużymi kołami (najlepiej pompowanymi). Może ona być częścią zestawu 2w1 jak OPTIMO lub osobnym wózkiem typu QUANTUM AIR. Idealnie sprawdzi się na nierównych nawierzchniach podczas dłuższych spacerów. Możesz ją przechowywać rozłożoną w ganku swojego domu lub w wózkowni jeśli mieszkasz w bloku. Nie przejmuj się jej wagą i rozmiarami po złożeniu. Jeśli będzie to spacerówka z pompowanymi kołami, to świetnie sprawdzi się również zimą na ośnieżonych chodnikach.

Druga z nich powinna być minimalistyczny miejskim wózkiem spacerowym, który może przewozić w bagażniku samochodu i używać głównie podczas krótkich spacerów po miejskich deptakach lub w galeriach handlowych. Złożysz ją lub rozłożysz jednym szybkim ruchem, i dzięki niskiej wadze bez wysiłku schowasz nawet w najmniejszym bagażniku. Świetnie sprawdzi się również podczas wyjazdów niezależnie od tego czy podróżujesz samochodem czy samolotem. Idealną propozycję stanowią modele wózków spacerowych MINIMA i MINIMA PLUS.

Może pomyślisz, że 2 wózki spacerowe to zbędny wydatek, ale weź pod uwagę, że nasze modele wózków spacerowych oferowane są w przystępnych cenach i za kwotę 1500 – 1700 zł możesz mięć dwie świetne spacerówki i tym samym mieć idealny wózek na każdą okazję. Za te same pieniądze kupisz jeden nowy lub używany wózek tak zwanej „marki premium” i tak nie spełni Twoich oczekiwań przynajmniej w jednej z wymienionych powyżej sytuacji. Dodatkowym atutem jest fakt, że kupując dwa wózki, zawsze masz jeden rezerwowy na wypadek reklamacji lub innego nieoczekiwanego zdarzenia.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się przydatny i pomoże Ci dokonać optymalnego wyboru wózka spacerowego dla Ciebie i Twojego dziecka.

jak wybrać wózek spacerowy, wózek dziecięcy, wózek spacerowy, baza wiedzy