Facebook YouTube

Rodzaje siedzisk w wózkach spacerowych

13 maja 2019

Rodzaje siedzisk w wózkach spacerowych

  • Siedziska przepinane (przodem lub tyłem) lub zamontowane na stałe:

Siedzisko przepinane w spacerówce daje możliwość montażu zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Jest to funkcja przydatna zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju dziecka. Małe dziecko często poszukuje kontaktu wzrokowego z rodzicem, a rodzic chce mieć dziecko „na oku”, zwłaszcza, że często przewożone jest w pozycji leżącej. Jednak jak zwykle nie ma nic za darmo. Przepinane siedziska są zazwyczaj nieco węższe i krótsze niż siedziska montowane na stałe i mogą okazać się zbyt ciasne dla dziecka w wieku 2 – 3 lat. Wynika to z konstrukcji wózka – wypinane siedzisko posiada własną ramę dookoła, która ma minimum 1 cm szerokości na całym obwodzie, więc tracimy minimum 2 cm miejsca dla dziecka. Czasem system wpinania odbiera kolejne centymetry. Standardowa szerokość siedzisk spacerowych z możliwością montażu przodem i tyłem wynosi do 33 cm. Nie zniechęcaj się jednak do tego rozwiązania. Zazwyczaj wózek spacerowy z przepinanym siedziskiem jest przecież częścią wózka 2w1 lub 3w1 i z pewnością Twojemu dziecku będzie wygodnie przynajmniej przez 2 lata. W ofercie marki EASYGO ten typ siedziska posiadają modele wózków OPTIMO i OPTIMO AIR oraz SOUL.

Siedzisko zamontowane na stałe jest standardem w większości wózków spacerowych. Jest to idealne rozwiązanie dla nico starszych dzieci. Takie siedziska zazwyczaj certyfikowane są dla dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy i jeśli wybierzesz wózek z wysokim oparciem i wygodnym stopniem, na którym starsze dziecko może oprzeć nóżki, to taka spacerówka posłuży nawet do 3 lat. Siedziska spacerowe montowane na stałe zazwyczaj posiadają szerokość od 33 cm do 40 cm. Jeśli wybierzesz spacerówkę z szerokim oparciem, to świetnie sprawdzi się również zimą, kiedy Twoje dziecko ubrane jest w gruby pikowany kombinezon. W naszej ofercie znajdą Państwo 4 wózki spacerowe, których siedziska mają szerokość 40 cm: QUANTUM AIR, QUANTUM ALU, VIRAGE i VIRAGE ECCO. Wybierając jedną z tych spacerówek nie przepniesz siedziska tyłem do kierunku jazdy, ale pamiętaj, że starsze dzieci nie lubią być przewożone tyłem.

Wózek Virage Ecco

Podsumowując, jeśli kupujesz wózek spacerowy dla młodszego dziecka to najlepszym wyborem będzie spacerówka z przepinanym siedziskiem. Jeśli natomiast szukasz wózka spacerowego dla starszego dziecka to wybierz siedzisko montowane na stałe i najlepiej z szerokim siedziskiem.

  • Siedziska 0+ i 6+:

Siedzisko 0+ jest certyfikowane dla dzieci od narodzin do 15 lub 22 kg wagi (w zależności od wersji normy EN 1888). Oznacza to, że na takim siedzisku można przewozić dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siadać i są młodsze niż 6 miesięcy. UWAGA! Oparcie wózka zawsze musi być rozłożone do pozycji leżącej (najbardziej leżącej jaka jest możliwa do ustawienia w danym modelu wózka spacerowego). Tego typu siedziska są bardzo modne w zachodniej Europie, Azji i w Stanach Zjednoczonych. Rodzice często decydują się na korzystanie wyłącznie z wózka spacerowego już od narodzin dziecka. Być może uzależnione jest to od lepszej jakości chodników niż w naszym kraju, a być może od natłoku ludzi na ulicach. W obu przypadkach wózek spacerowy z pewnością będzie wygodniejszy niż duży wózek z gondolą. W Polsce siedziska 0+ również zyskują coraz większą popularność, ale zazwyczaj i tak w początkowej fazie życia dziecka stosujemy gondolę.

Siedzisko 0+ musi rozkładać się do w taki sposób, że by kąt między siedziskiem a oparciem wynosił minimum 150 stopni. Dodatkowo wózek spacerowy dla dzieci od narodzin musi posiadać specjalny system pasów bezpieczeństwa, w którym masy biodrowe niejako owiją dziecko dookoła, a pasy naramienne muszą posiadać regulację wysokości, tak, żeby można było dopasować je do wzrostu noworodka. Na pierwszy rzut oka takie pasy mogą wydawać się zbyt ciasne dla większego dziecka, ale jest to tylko złudzenie. Pasy 0+ są o wiele pewniejszym zabezpieczeniem, ponieważ ściślej przylegają do ciała dziecka i zmniejszają ryzyko niewłaściwej regulacji pasów. Siedziska 0+ posiadają modele NITRO, VIRAGE i VIRAGE ECCO marki EASYGO.

Siedzisko 6+ jest najczęściej spotykanym siedziskiem zarówno w wózkach spacerowych jak i wielofunkcyjnych. Jest ono przystosowane dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siadać (i to jest najważniejszy warunek) i są w wieku powyżej 6 miesięcy. Jeśli Twoje dziecko osiągnęło już wymagany wiek, ale jeszcze samodzielnie nie siada NIE UŻYWAJ jeszcze siedziska. Pasy bezpieczeństwa to standardowe pasy 5-punktowe, czyli takie, których pasy biodrowe wszyte są w boczne krawędzie oparcia. Pasy naramienne mogą posiadać regulacje wysokości, ale norma EN 1888 tego nie narzuca. Siedziska 6+ posiadają następujące modele wózków spacerowych marki EASYGO: OPTIMO, OPTIMO AIR, QUANTUM AIR, MINIMA i MINIMA PLUS

Wózek Minima Plus

Informację o tym, czy siedzisko w danym wózku jest typu 0+ czy 6+ znajdziesz na etykiecie ostrzegawczej przyszytej do jednego z pasków biodrowych 5-punktowych pasów bezpieczeństwa oraz na głównej etykiecie ostrzegawczej, która powinna być widoczna w trakcie użytkowania wózka. UWAGA! Nie będzie tak napisane, że siedzisko jest „0+” lub „przystosowane dla dziecka od narodzin”. Norma wymaga jedynie aby siedziska 6+ posiadały informację, że siedzisko przeznaczone jest dla dzieci powyżej 6 miesięcy. Oznacza to, że jeśli na etykiecie nie ma takiej informacji, to siedzisko może być używane dla dzieci od narodzin. Jeśli oglądasz wózek w sklepie i nie posiada on etykiet ostrzegawczych w opisanych wyżej miejscach, nie kupuj takiego wózka, ponieważ jego producent nie przestrzega wymagań normy bezpieczeństwa EN 1888.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny i nieco ułatwiliśmy Państwu wybór.

rodzaje siedzisk w wózkach, rodzaje siedzisk w wózkach spacerowych, rodzaje siedzisk w wózkach dla dzieci